Smutný začiatok sezóny

Prvé dve kolá hokejovej extraligy priniesli niekoľko zaujímavých zápasov. Po predkrme, o ktorý sa postarali dvomi stretnutiami hokejisti HK Orange 20 (s Popradom prehrali 2:4, v Žiline prehrali 3:1), sa v piatok 12.09.2014 rozbehol kolotoč hokejových zápasov. Kolotoč, ktorý zobral so sebou divákov v očakávaní, čo nový ročník prinesie. Niektorí sú naplnení optimizmom, iní sú sklamaní. Napriek slávnostnému šatu pred viacerými stretnutiami, nebude sa o začiatku 22. ročníka najvyššej slovenskej hokejovej súťaže hovoriť v dobrom. Už v prvom kole sa nedohral zápas Zvolen – Banská Bystrica. Navyše bol posledný, v ktorom stál na lavičke hostí ako asistent trénera Miroslav Hlinka. Osobné a ľudské tragédie akékoľvek športové zápolenia pochopiteľne odsunulo do úzadia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Odišiel „zlatý“ chlapec

Nedeľa 14. septembra 2014 sa zapísala do histórie slovenského hokeja čiernymi písmenami. Pod kolesami vlaku ukončil svoj život samovraždou bývalý hokejista MHK Dubnica nad Váhom pán Miroslav Kováčik. V rovnaký deň prehral boj so zákernou chorobu lekár reprezentácie pán Vladimír Lupták. Naposledy pôsobil pri reprezentácii na ZOH v Soči. Touto cestou vyjadrujem vašim rodinám a blízkym úprimnú sústrasť. Páni, česť vašej pamiatke!

Veľkou ranou pre hokejovú rodinu je nečakané úmrtie bývalého vynikajúceho reprezentačného útočníka Miroslava Hlinku. Ten vo veku 42 rokov dobrovoľne opustil náš svet. O tom, čo Mira viedlo k tomuto kroku, sa zamýšľať nebudem. Jeho rodine, blízkym a priateľom vyjadrujem svoju sústrasť. Nám fanúšikom hokeja zostane v pamäti ako usmievavý chalan sršiaci dobrou náladou. „Miro, tvoje hokejové umenie nám prinášalo radosť. Aj vďaka tebe sme zažili strieborný Petrohrad 2000, zlatý Göteborg 2002 a bronzové Helsinki 2003. Odpočívaj v pokoji.“

SkryťVypnúť reklamu

Výborná návšteva v Trenčíne

Vyše päťtisícová kulisa pod hradom Matúša Čáka sledovala šláger 1. kola medzi Duklou Trenčín a Košicami. Východniari prišli kvôli poruche autobusu do Trenčína neskôr, ale ani to ich nerozhodilo s koncentrácie na zápas. Za domácimi síce zaostali o jedenásť striel, ale efektivita bola na ich strane. Góly Lapšanského a Sojčíka zabezpečili Košiciam víťazstvo 1:2. O jediný presný zásah vojakov sa v druhej tretine postaral Ondrej Mikula. Zápas sa začal úvodným slávnostným buly, ktoré vhodil Marián Hossa. Škoda pre Trenčanov, že sa do výsledku nemohli započítať najkurióznejše góly útočníka Chicaga Blackhawks. Ten v prestávke medzi prvou a druhou tretinou trikrát strieľal z najvyššieho bodu diváckej tribúny spoza brány ponad sieť na 75 metrov vzdialenú bránu. Marián potvrdil dobrú mušku, keď dva jeho pokusy skončili gólom.

Zaujímavý súboj sa črtal v Poprade. Kamzíci na svojom ľade privítali Nitru. O žiadne gólové hody však nešlo. Dokonca v tomto súboji v riadnom hracom čase žiadny gól nepadol. O dvojbodovom víťazstve Popradu rozhodol v predĺžení Rapáč. Podtatrancom vyšiel úvod sezóny na výbornú. Po rozbehu so slovenskou dvadsiatkou, zdolaní minuloročného finalistu, odišli z Popradu z dlhým nosom aj žilinskí vlci po prehre 5:1. Žilinčania majú po troch odohratých zápasoch na konte 3 body, keď v prvom domácom vystúpení podľahli Skalici 1:2. V prvom kole sa proti výrazne pozmenenému kádru Piešťan predstavil v dobrom svetle MHC Mountfield Martin. Martinčania v druhej tretine zaslúženie viedli 2:0. Nič nenasvedčovalo tomu, že by mali mať zverenci trénera Daniela Babku problémy doviesť zápas do víťazného konca. Stačili však tri minúty a bolo vyrovnané. Najskôr Holovič znížil v presilovke o dvoch hráčov a na začiatku tretej tretiny si Matejka zrazil rukou Škadrovu strelu za chrbát vlastného brankára. Domáci však vlastnou bojovnosťou priviedli zápas do celkového víťazstva 4:2. Martin má v tejto sezóne konsolidovaný tím a je vysoko pravdepodobné, že sa bude v dlhodobej časti pohybovať okolo 3. až 6. miesta. Sympatický je aj ich nesúhlas s vojnovými konfliktami, ktorý vyjadrujú nápisom na dresoch „STOP WAR“. Svoju dobrú fazónu napokon potvrdili aj v nedeľu, keď na ľade majstra prehrali až po samostatných nájazdoch 4:3. Rozpačitý rozbeh majú Nitrania, ktorí naplno nebodovali v nedeľu proti Piešťanom. Na rozdiel od zápasu s Popradom zvládli predĺženie bez gólu. Po samostatných nájazdoch sa tešili z prvého víťazstva pomerom 5:4. Skaličania získané tri body zo Žiliny v zápase so Zvolenom nepotvrdili. Po dvoch tretinách prehrávali 0:2. Napriek dvom gólom v tretej tretine na svojho súpera nestačili. Po prehre 2:4 si odviezli tri body pod Pustý hrad Zvolenčania.

Dymilo sa dymilo

Jedinou nevyriešenou záhadou prvého kola extraligy je derby medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Bystričania vyhrali úvodnú dvadsaťminútovku 0:3, jasne dominovali a mohli s pokojom Angličana dokráčať k víťazstvu. Toho uspokojenia však mali na svojich hokejkách a korčuliach tak veľa, že v priebehu ôsmich minút druhej tretiny o svoj sľubný náskok prišli. Navyše v 45. minúte dokonal obrat Obdržálek gólom na 4:3. Bystričania mali šance na vyrovnanie. Tie by prišli aj v záverečnej power-play. Jednu minútu a 27 sekúnd pred koncom však hlavný rozhodca Baluška zápas prerušil. Dôvodom boli „bengálske ohne“ v sektore fanúšikov Banskej Bystrice. Zábavná pyrotechnika v uzavretom priestore vytvorila veľkú dymovú clonu. Miestami nebolo vidieť na dva metre a po šírení štipľavého dymu poslal Baluška hráčov do kabín. Keďže aj po hodine sa dym nad ľadovou plochou nerozplynul, zápas bol ukončený predčasne. Dohru bude mať za zeleným stolom. Tu sa naozaj natíska otázka ako bola zabezpečená organizácia tohto stretnutia. Vo Zvolene to nebol prvý podobný incident. Pred niekoľkými rokmi sme boli kvôli petardám svedkami prerušenia zápasu HKM Zvolen – MHC Martin. Na druhej strane nerozumiem, čo vedie podobných hlupákov k takémuto konaniu. O tom však niekedy nabudúce..........

Peter Rosenberg

Bloger
  • Počet článkov:  3
  •  |
  • Páči sa:  0x

Volám sa Peter Rosenberg. Na mojom blogu budem prinášať informácie z hokejovej extraligy. Mojím cieľom je pozrieť sa na šport aj inými očami ako cez výsledky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné